България затрудни олимпийските шампионки от САЩ

Женският национален отбор на България по волейбол записа четвърта загуба в Лигата на нациите.

Воденият от Лоренцо Мичели тим се бори срещу олимпийския шампион САЩ, но отстъпи с 0:3 (20:25, 22:25, 20:25) в първия си мач от група 4 на втората седмица от надпреварата, изигран в Кесон Сити (Филипините).

Българските волейболистки са 13-и във временното класиране с актив от 2 точки (1 победа, 4 загуби).

Олимпийските шампионки от Токио 2020 от САЩ са втори с 12 точки (4 победи, 1 загуба).

Утре (16 юни) българските волейболистки срещат отбора на Япония, който е без поражение досега в Лигата на нациите, в 14:00 часа.

САЩ излиза срещу Полша в петък (17 юни) в 06:00 часа.

Александра Миланова записа първата точка в мача и България поведе с 1:0 - и 2:1. Блокаут на Мира Паскова и 3:2. Ас на Силвана Чаушева и 4:2. Александра Миланова атакува перфектно по правата от зона 4 - 5:2. Американките обърнаха резултата при 7:6. Мира Паскова игра с блокадата за 7:7. Националките отново поведоха с 8:7. Блокада на Нася Димитрова и 9:7. САЩ поведе с 12:11 при техническото прекъсване. Американките дръпнаха с 21:16. Мира Паскова намали до 17:21 след атака по диагонала от зона 4. Келси Робинсън атакува успешно по диагонала от зона 2 и САЩ спечели първата част 25:20.

България поведе с 4:1 в началото на втория гейм след блокаут на влязлата в игра Мария Йорданова. Американките изравниха резултата при 9:9. Пусната топка от Миша Ханкок и САЩ поведе с 10:9. Блокаут на Мира Паскова и нова равенство при 10:10. Олимпийските шампионки поведоха с 12:10 при техническото прекъсване. Блокаут на Келси Робинсън - 13:10. Келси Робинсън игра технично с тройната блокада на България - 14:10.

Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Силвана Чаушева атакува успешно по правата от зона 2 за 12:15. Хийла Уошингтън изведе американките напред с 19:16. Мира Паскова би сервис с отскок и записа ас 18:19. Силвана Чаушева атакува в аут - 19:21. Дейниъл Кутино направи резултата 23:19. Мария Йорданова намали с атака по правата за 20:23. Мощна атака на Силвана Чаушена - 21:23. Единична блокада на Лора Китипова спаси първия геймбол - 22:24. Начален удар в аут на Мария Йорданова донесе успеха на САЩ във втората част с 25:22.

Българските волейболистки поведоха с 2:0 след грешка в атака на американките. Мария Йорданова атакува по диагонала от зона 4 и България поведе с 6:5. Отлична атака на Мира Паскова и 7:5. Ас на Мария Йорданова - 8:5. Двойна блокада спря атака на Мира Тодорова и равенство при 8:8. При 8:10 Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Националките записаха 2 поредни точки и изравниха при 10:10. Възпитаничките на Карч Кирали поведоха с 12:11 при техническото прекъсване. Силна игра на олимпийските шампионки продължи и те поведоха с 4 точки при 17:13. Дейниъл Кутино атакува успешно от зона 2 за 20:15. Мирослава Паскова намали до 17:21 с технична атака. Мощна атака на Мира Паскова спаси първия мачбол при 19:24. Келси Робинсън донесе успеха на САЩ в третата част с 25:20 и в мача с 3:0 гейма.

Най-резултатна за България бе Мирослава Паскова с 14 точки (1 ас, 2 блока).

Силвана Чаушева добави 9 точки (1 ас). Мария Йорданова се разписа с 8 точки (1 ас, 1 блокада).

За САЩ Келси Робинсън завърши с 14 точки (1 ас), а диагоналът Дейниъл Кутино добави 12 точки (2 блока).

БЪЛГАРИЯ - САЩ 0:3 (20:25, 22:25, 20:25)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Силвана Чаушева 9, Мирослава Паскова 14, Александра Миланова 5, Нася Димитрова 5, Мира Тодорова 2 - Жана Тодорова-либеро (Мария Йорданова 8, Петя Баракова, Борислава Съйкова, Ралица Василева)
Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧИЛИ
САЩ: Миша Хенкок 3, Дейниъл Кутино 12, Келси Робинсън 14, Катрин Плумър 8, Хана Тап 11, Хийла Уошингтън 10 - Джъстин Уонг-Орантес-либеро
Старши треньор: КАРЧ КИРАЛИ.

СНИМКИ: volleyballworld.com